Časosběrný dokument sleduje pět finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého 2010 od jejich prezentace v Centru současného umění Dox před vyhlášením vítěze, po dobu dalších pěti let. Ve finále prestižní ceny se sešli tři umělci a dvě autorské dvojice. Malířka téměř abstraktních pláten Alice Nikitinová, streetartista Jakub Matuška, konceptuální umělec a teoretik Václav Magid, kreslířská dvojice David Böhm a Jiří Franta a duo Vasil Artamonov a Alexej Klyuykov, kteří pracují s nejrůznějšími médii. Autoři jsou různorodí nejen svým projevem, ale i původem a mentalitou. Společné mají jen to, že vystudovali na českých uměleckých školách.

Tato povahově i uměleckým zaměřením velmi nesourodá skupina umělců je k filmařské konfrontaci ideální. Někteří z nich programově odmítají své umění prodávat, jiní si neváhají říkat za práci statisíce. Jejich kariéra se odvíjí dvojpólově – na základě profesionální práce galerií, kurátorů a zájmu klientů, nebo naopak na alternativní scéně, která se může odehrávat i na méně populárních mezinárodních přehlídkách, sledovaných zcela jiným publikem.

Formou rozhovorů a dějových scén zachycujeme jejich úspěchy i pády, osobní starosti i radosti. Film klade důraz na kontrasty jejich uměleckých projevů, s ohledem na různost jejich výstupů, publika i obdivovatelů či kritiků. Pokusíme se konfrontovat nezaujatě a s humorem prostředí zdejší rozporuplné výtvarné scény, kde hlavním fenoménem je nepochopení publika, mylné reakce médií a nedostatek možností se profesně uplatnit.

Záštitu nad filmem převzal bývalý prezident České republiky, spisovatel, dramatik a režisér Václav Havel, spolu s českým spisovatelem Jiřím Kratochvílem.

Výrobu filmu podpořil účelovou dotací Státní Fond České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie